Technologie, které ovládám

Front-end

AngularJS

AngularJS

JavaScriptový framework, který zjednodušuje vykreslování dat či podmíněné zobrazování. Angular za mě pohlídá synchronizaci dat a jejich zobrazení uživateli a ušetří mě tak spoustu času a nervů.

jQuery

jQuery

jQuery se stalo základní knihovnou pro mnohé front-end vývojáře a nemůže tak chybět ani v mém repertoáru. Tato javascriptová knihovna především usnadnuje práci s DOM.

AJAX

AJAX

Asynchronní požadavky posouvají webovou stránku na jinou úroveň. Není třeba načítat celou stránku, ale pouze informace, které potřebujeme. Díky AJAXu se webové stránky začínají podobat klasickým desktopovým aplikacím a také je začínají pomalu vytlačovat z trhu.

Bootstrap

Bootstrap

Soubor nástrojů Bootstrap umožnuje velmi rychle vytvořit základ respozivního webu. Obsahuje také pomocné CSS třídy, které vedou k rychlejšímu a standardizovanějšímu kódování struktury webu. 

JavaScript

JavaScript

Tento scriptovací jazyk z Vašich webových stránek udělá moderní, interaktivní web. Na většinu speciálních prvků na webu již lze využít některou z vytvořených javascriptových knihoven, se znalostí rizího JavaScriptu však nejsem omezen jejich funkcionalitou a mohu Vám je jednoduše upravit na míru.

LESS

LESS

Tato nadstavba kaskádových stylů pomáhá definovat vzhled webu přehledněji, stručněji a rychleji. Usnadnuje tak i následnou údržbu či redesign. 

CSS

CSS

Kaskádové styly jsou odpovědné za vzhled webových stránek. Díky mnohaleté zkušenosti s nimi nemám problém realizovat ani nejbláznivější návrhy webových grafiků. Pomocí Media Queries pak dokáži specifikovat vzhled pro různé typy zařízení.

HTML

HTML

Značkovací jazyk HTML je tu s námi již od začátku webu jako takového a jeho znalost je tedy tím nejzákladnějším požadavkem reálizátora webů. Jsem si však vědom toho, že i HTML se vyvíjí a je třeba své vědomosti aktualizovat. Vždy kóduji podle nejnovějších standardů, přehledný a validní kód.

Back-end

MODx

MODx

MODx je PHP framework a moderní CMS, který slouží pro tvorbu webových stránek a aplikací. Obsahuje komfortní redakční systém zaměřený na snadnou správu obsahu s neomezenými možnostmi, díky kterému mohou mí klienti spravovat obsah svého webu bez znalosti programování.

PHP

PHP

Skriptovací jazyk zpracovávaný na straně serveru umožnuje tvořit velmi rychle a snadno dynamické webové stránky. Pomáhá zpracovávat uživatelské vstupy, provádět náročné výpočty a pracovat s datábází. PHP je dle mě stále nejlepší volbou pro menší a středně velké webové aplikace.

Java

Java

Programovací jazyk Java je vhodnou volbou pro náročnější aplikace, u kterých se předpokládá dlouholetý vývoj a údržba. Je "ukecanější" než PHP, za to je čitelnější a aplikace jsou o něco rychlejší. 

Android

Android

Mám zkušenosti i s vývojem nativních aplikací pro operační systém Android. Nativní aplikace je vhodná především v případě výužívání specifik mobilních přístrojů, jako je GPS či systémová upozornění. Pro prezentační účely je však vhodnější responsivní web, který je nezávislý na operačním systému. Z vývoje pro Android jsem si přinesl užitečné poznatky v oblasti ovladatelnosti.

Práce s daty

MySQL

MySQL

Relační databáze MySQL je nejpoužívanější databáze ve spojení s programovacím jazykem PHP. Pro svoji jednoduchost a dostupnost je dobrou volbou pro menší a střední webové stránky a aplikace.

Firebase

Firebase

Firebase je žhavou novinkou ve vývoji nejen webových aplikací. Umožnuje synchronizovat obrazovky uživatelů bez aktivního dotazování. Díky této technologii je velmi snadné vytvořit komponenty typu chat, upozornění, skupinově editovaný dokument apod.

PostgreSQL

PostgreSQL

PostgreSQL je asi nejvyspělejší volně dostupná relační databáze na světě. Databázi PostgreSQL používám v kombinaci s programovacím jazykem Java.

JSON

JSON

JSON je ideální pro přenos dat např. při AJAXovém volání. Klient získává potřebné informace formátované ve velmi úsporném formátu a zbytečně tak nezvyšuje objem přenosu. JSON formát je navíc shodný s kódem pro tvorbu JavaScript objektů a proto je práce s ním velmi efektivní.

XML

XML

Značkovací jazyk lze použít pro transport či uchování dat. Oproti JSON formátu je "ukecanější", pro člověka však lépe čitelný. Získal uplatnění např. v RSS, SVG aj. a mnohdy se tak hodí umět v těchto datech  programově vyhledávat, či je upravovat.

Přístupy a standardy

Responsivní design

Responsivní design

S nárůstem mobilních zařízení považuji již responsivní design na webu za samozřejmost. Pro uzpůsobení webu šířce displeje lze s výhodou využít Media Query v kaskádových stylech. Byť tato funkcionalita vyžaduje práci navíc, věřím, že uživatelé to vždy ocení.

OOP

OOP

Objektově orientované programování je způsob programování, u kterého se problematika rozloží na objekty. Díky analogii s reálným světem a díky základním vlastnostem jako je zapouzdřenost, dědičnost a polymorfismus si OOP získalo velkou oblibu programátorů především rozsáhlých aplikačních systémů.

SEO

SEO

Optimalizace pro vyhledávače se dělí na dvě základní kategorie: optimalizace na stránce a optimalizace mimo samotnou webovou stránku. Optimalizaci na stránce obnáší validní HTML kód, správné použití klíčových slov, rychlost odezvy aj., z nichž ty technické považuji za samozřejmost a ty obsahové s klienty diskutuji. Optimalizace mimo samotnou webovou stránku, jako je získávání zpětných odkazů či aktivita na sociálních sítích, již přenechávám odborníkům z oblastí marketingu či komunikace s veřejností.